Menu
Cardinal Road Nursery and Infant School logo

Cardinal Road Nursery & Infant School

‘Creating Opportunities’

Governors

"The governing body is extremely diligent and provides school leaders with effective support and challenge. Governors have a long association with the school and have been instrumental in improving it." OFSTED Report May 2019

Welcome to the Governors Section
We thought you might like to know a little bit about us, our role and responsibilities.

The Governing Body (GB), together with the Headteacher, staff and Local Authority is responsible for the school. The GB must hold the school to account for the standards it achieves. It must ensure that all resources, including the school budget and staff, are properly used to meet the needs of all students and provide value for money. It works to both support and challenge the school.

The GB appoints the Headteacher and delegates the responsibility for the day to day running of the school to the Headteacher. Individual governors have no power as such and cannot act or speak on behalf of the GB unless power has been delegated to them.

What qualifications are needed?

No formal qualifications are required, just a desire to put experience and life skills to good use. Governors are people with an interest in education and a belief in working together to improve the outcomes for our students. They are people who have a few hours to spare each month, and enjoy being part of a team.

Governors 2019-2020

 

Mrs Ruth Stevens

Chair of Governors

Co-opted Governor

Member of Curriculum Committee

Member of Resources Committee

Member of Pay Committee

Link Governor, HSGBA Representative

Child Protection and Looked After Governor

Term of Office 12.03.19-11.03.23

No interests declared

Attended 10 out of 10 Meetings 2018-2019

Attended 2 out of 3 Meetings 2019-2020

 

Mr Mark Bulpett

Co-opted Governor

Vice -Chair of Curriculum Committee

Health and Safety Governor, 

Term of Office 12.03.19-11.03.23

No interests declared

Attended 6 out of 6 Meetings 2018-2019

Attended 1 out of 1 Meetings 2019-2020

 

Mr Robin James

Co-opted Governor

Vice -Chair of Resources Committee

Chair of Pay Committee

Term of Office 12.03.19-11.03.23

No interests declared

Attended 7 out of 7 Meetings 2018-2019

Attended 2 out of 2 Meetings 2019-2020

 

 

Mr Divender Singh

Parent Governor

Chair of Resources Committee

Mathematics Governor

Term of Office 14.10.16-13.10.20

No interests declared

Attended 5 out of 6 Meetings 2018-2019

Attended 0 out of 1 Meeting 2019-2020

 

Mrs Lisa Taylor

Parent Governor3

Member of Curriculum Committee

Member of Resources Committee

Term of Office 09.02.2018-08.02.2022

No interests declared

Attended 3 out of 6 Meetings 2018-2019

Attended 2 out of2 Meetings 2019-2020

 

Mrs Helen Albright

Co-opted Governor

Member of Curriculum Committee

SEND Governor

Term of Office 12.03.19-11.03.23

No interests declared

Attended 5 out of 7 Meetings 2018-2019

Attended 0 out of 1 meting 2019-2020

 

Revd Anne Dollery

Co-opted Governor

Chair of Curriculum Committee

Term of Office 14.11.16-13.11.20

No interests declared

Attended 6 out of 6 Meetings 2018-2019

Attended 1 out of 1 meeting 2019-2020

 

Mrs Lydia Rogers

Co-opted Governor

Member of Resources Committee

Pupil Premium and Sport Premium Governor

Term of Office 16.11.17-15.11.21

No interests declared

Attended 3 out of 6 Meetings 2018-2019

Attended 1 out of 1 Meeting 2019-2020

 

Mr Ibrahim Yarrow

Co-opted Governor

Member of Resources Committee

Term of Office 04.10.19-03.10.23

No interests declared

Attended 1 out of 1 Meetings 2019-2020

 

Mrs Maggie Nowak

Staff Governor

Member of Resources Committee

Member of Curriculum

Member of Pay Committee

Term of Office 23.02.05

No interests declared

Attended 10 out of 10 Meetings 2018-2019

Attended 3 out of 3 Meetings 2019-2020

 

Miss Carlynn Harte

Staff Governor

Member of Resources Committee

Member of Curriculum Committee

Term of Office 03.09.19 - 02.09.23

No interests declared

Attended 2 out of 2 Meetings 2019-2020

 

Mrs Helen Osei

Associate Governor

Acting Deputy Head

Member of Curriculum Committee

Term of Office 12.03.19-11.03.23

No interests declared

Attended 6 out of 6 Meetings 2018-2019

Attended 1 out of 1 Meeting 2019-2020

 

 

 

 

Top